Perineo Rzeszów

Fizjoterapia uroginekologiczna

Praca fizjoterapeuty uroginekologicznego kojarzona jest z opieką nad kobietami w ciąży, ich dobrym samopoczuciem i zdrowiem do momentu porodu. W rzeczywistości fizjoterapia uroginekologiczna i fizjoterapia w ciąży to dwie odrębne dziedziny, choć często mające ze sobą wiele wspólnego.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna lub inaczej – uro fizjoterapia, koncentruje się głównie na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń układu miednicy mniejszej, takich jak choćby dysfunkcje mięśni dna miednicy, nietrzymanie moczu, bóle okolic miednicy czy różnego rodzaju zaburzenia funkcji seksualnych. Celem fizjoterapeutów urologicznych jest zatem poprawa funkcji mięśniowych i koordynacji ruchowej u pacjentów z tego typu dolegliwościami.

Zabiegi w fizjoterapii urologicznej

Zabiegi z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej zwykle zaleca się pacjentom, u których konwencjonalne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub jako alternatywną metodę przed zastosowaniem bardziej inwazyjnych operacji, takich jak choćby  jak interwencja chirurgiczna. Wśród najczęstszych zabiegów z tego zakresu wymienić należy zwłaszcza:
  • Terapię mięśni dna miednicy, w której stosuje się ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające, biofeedback, czyli informowanie pacjenta o pracy jego mięśni na podstawie sygnałów elektrycznych, elektrostymulację oraz tradycyjną terapię manualną w celu przywrócenia prawidłowej funkcji mięśniowej.
  • Terapię manualną, bazującą na różnorodnych technikach masażu leczniczego i manipulacji, które łagodzą napięcie mięśniowe, poprawiają krążenie i niwelują ból w okolicach miednicy.
  • Terapię behawioralną, polegającą na uczeniu pacjentów metod kontroli pęcherza moczowego oraz technik relaksacyjnych.

Przeciwwskazania do fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia urologiczna, podobnie jak każda inna metoda leczenia, nie okaże się stuprocentowo skuteczna w każdym przypadku. O czym warto zatem pamiętać, planując wizytę u specjalisty? Wśród przeciwwskazań do podjęcia terapii są przede wszystkim aktywne infekcje, które należy w tym przypadku leczyć w pierwszej kolejności, a badanie u fizjoterapeuty powinno odbyć się dopiero po całkowitym ustąpieniu stanu zapalnego. Wśród czynników, mogących wykluczać zabiegi uro fizjoterapii wymienia się także złamania lub poważne urazy w obrębie miednicy, gdyż terapia manualna lub intensywne ćwiczenia mogą powodować ból, dyskomfort, lub w najpoważniejszych przypadkach – dodatkowe urazy.

Fizjoterapeuta urologiczny w Rzeszowie

Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty uroginekologicznego może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i widocznej poprawy Twojego zdrowia. Przed umówieniem wizyty warto będzie skonsultować się z lekarzem: specjalistą urologiem lub ginekologiem, który może polecić dobrego fizjoterapeutę urologicznego w okolicy. Podczas pierwszej wizyty warto zwrócić uwagę na komfort, gdyż zaufanie do terapeuty, z którym się pracuje, jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Opinie Pacjentek

Co mówią o Perineo…

M R
M R
2023-02-27
Bardzo polecam p. Monikę. Jest wspaniałą specjalistką ze świetnym podejściem do pacjenta. Jestem po dwóch porodach, pomogła mi z dolegliwościami bólowymi.
Mia Naw
Mia Naw
2023-02-27
W Perineo znalazłam to, czego szukałam 🙂 konkret, profesjonalizm, fachowa pomoc, a do tego miła atmosfera. Polecam. Warto.
perry71721
perry71721
2022-11-12
Pani Monika pomogla mi przygotować się do porodu i zaopiekowała się mną po porodzie. Jestem ogromnie wdzięczna, taka opieka w tak ważnym czasie dla kobiety to wielka pomoc i wsparcie !! Polecam
Alicja Międlar
Alicja Międlar
2022-11-11
Bardzo polecam gabinet Perineo, a przede wszystkim panią Monikę ? Przeszłam prawie roczną rehabilitację po 3 porodach. Pani Monika pomogła mi uporać się z moimi dolegliwościami, wsparła mentalnie, na każdym etapie czułam się zaopiekowana. W trakcie terapii swobodnie mogłam o wszystko pytać. Dużo dowiedziałam się o swoim ciele i jak bardzo wszystko jest ze sobą powiązane. Widać że to nie zawód tylko szczera pasja ?
mariola kulig
mariola kulig
2022-11-11
Polecam z całego serca ❣️
Magdalena K
Magdalena K
2022-10-23
Serdecznie polecam gabinet fizjoterapii uroginekologicznej Perineo oraz panią Monikę! Świetny specjalista, swojej pracy i pacjentom oddaje całe serce, ma duża wiedzę oraz doświadczenie. Pomaga przygotować się do porodu mentalnie, polecając różnego rodzaju poradniki oraz dzieląc się swoim doświadczeniem a później dba o kobietę w okresie poporodowym. Ciepła, sympatyczna osoba - polecam 🙂
Mika Mika
Mika Mika
2022-06-14
Pani Monika to świetny specjalista w swoim fachu, bardzo miła i empatyczna, cierpliwa i z ogromną pasją, do tego co robi. Polecam!
Dariusz Kulig
Dariusz Kulig
2022-04-20
Polecam z pełną odpowiedzialnością !!!
Scroll to Top