Perineo Rzeszów
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży
Fizjoterapia w ciąży opiera się na formach i metodach, koncentrujących się na diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z mięśniami dna miednicy i układem moczowo-płciowym. Odpowiednio dobrana fizjoterapia uroginekologiczna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb kobiety, dzięki czemu może okazać się pomocna w łagodzeniu niektórych dolegliwości związanych z ciążą.
Fizjoterapia a ciąża – co warto wiedzieć?
Profesjonalne zabiegi i ćwiczenia z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej są bezpieczne dla zdrowia dziecka i matki. Mogą okazać się pomocne przy problematycznych ciążach, związanych z dolegliwościami tego wyjątkowego czasu. Fizjoterapia pozwala na utrzymanie dobrej kondycji do samego porodu, a także na odpowiednie przygotowanie się do tego wyjątkowego dnia.
Na czym głównie polegają techniki fizjoterapeutów urologicznych? Specjaliści skupiają się zwłaszcza na wzmocnieniu mięśni dna miednicy przed porodem, stosując ćwiczenia mięśni Kegla oraz dodatkowe ćwiczenia oddechowe. Odpowiednio poprowadzona terapia pozwoli przygotować organizm na wysiłek związany z porodem.
Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc także w łagodzeniu różnych dolegliwości związanych z ciążą, takich jak na przykład bóle pleców i stawów, obrzęki nóg czy nadmierne napięcie mięśniowe. Fizjoterapeuta może w takich przypadkach zastosować techniki rozluźniające, masaże, relaksującą terapię ciepłem lub zimnem, jak również zalecić odpowiednie ćwiczenia i pozycje, które przyniosą ulgę.
Wizyta u fizjoteraupeuty przed porodem
W czasie ciąży organizm kobiety podlega wielu zmianom, zarówno hormonalnym, jak i fizycznym, które mogą w konsekwencji wpływać na kondycję mięśni dna miednicy. W tym szczególnym czasie kobieta może też doświadczać innych, nierzadko uciążliwych dolegliwości, wiążących się często z dyskomfortem czy nawet silnym bólem.
Profesjonalny fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże w najczęstszych dolegliwościach, związanych z ciążą i połogiem, takich jak na przykład nietrzymanie moczu. Przed porodem kobiety często uskarżają się także na bolesne zaparcia i bóle miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w złagodzeniu takich przypadłości dzięki zastosowaniu specjalnych technik rozluźniających oraz ćwiczeń wzmacniających mięśnie i regulujących oddech.
Przeciwwskazania do fizjoterapii uroginekologicznej w ciąży
Choć fizjoterapeuta uroginekologiczny przed porodem może pomóc w łagodzeniu kobiecych dolegliwości, istnieją pewne sytuacje, w których fizjoterapia w ciąży wymaga szczególnej ostrożności.
Fizjoterapia uroginekologiczna może być przeciwwskazana w przypadku ciąż zagrożonych poronieniem lub ryzykiem przedwczesnego porodu, a także w sytuacji krwawień z dróg rodnych, gdyż intensywne ćwiczenia w takiej sytuacji mogą spowodować jeszcze poważniejsze dolegliwości lub ryzyko urazów wewnętrznych.
Nierzadko fizjoterapię uroginekologiczną wykluczają też ciężkie choroby i nawracające schorzenia, zwłaszcza problemy z sercem, układem oddechowym lub choroby nerek. W przypadku różnego rodzaju infekcji dróg moczowych terapia może zostać zalecona w późniejszym czasie, po całkowitym wyleczeniu stanu zapalnego.