Perineo Rzeszów

Nietrzymanie moczu - fizjoterapia w Rzeszowie

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które może dotyczyć prawie połowy żeńskiej populacji i co piątego mężczyznę. Częstotliwość występowania problemu nasila się wraz z wiekiem. Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny i objawy, a jego nasilenie może się różnić w zależności od konkretnego przypadku. 

Rodzaje nietrzymania moczu

Do najczęściej występujących rodzajów zaliczamy:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wykonywania czynności, zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej np. kichanie, kaszel, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy uprawianie sportu,
  • naglące nietrzymanie moczu, występujące nagle — osoba odczuwa silną i niespodziewaną potrzebę oddania moczu i nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć do toalety
  • mieszane nietrzymanie moczu, czyli połączenie nietrzymania moczu wysiłkowego i naglącego
  • nietrzymanie moczu spowodowane przepełnieniem i rozciągnięciem pęcherza, które może wystąpić w przypadku nieprawidłowości w drogach moczowych lub osłabienia mięśni pęcherza.

Odpowiednio dobrana fizjoterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu nietrzymania moczu – zwłaszcza w przypadku rodzaju wysiłkowego i mieszanego. Może być traktowana jako samodzielne leczenie lub być częścią kompleksowego planu terapii.

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu – na czym polega?

Gabinet Fizjoterapii Uroginekologicznej Perineo w Rzeszowie oferuje holistyczną i indywidualnie dobraną terapię, ćwiczenia oraz edukację dotyczącą szeroko rozumianych problemów ze zdrowiem intymnym oraz funkcji pęcherza i dna miednicy. Fizjoterapeuci specjalizujący się w obszarze nietrzymania moczu uczą swoich pacjentów, jak wzmacniać mięśnie dna miednicy, świadomie je napinać i rozluźniać, a tym samym kontrolować wypływ moczu.

W trakcie sesji fizjoterapeutycznych terapeuta może korzystać z biofeedbacku – jest to technika stosowana np. w przypadku kobiet po ciąży. Za pomocą specjalnych sond dopochwowych, monitoruje się aktywność mięśni dna miednicy oraz zwieraczy podczas wykonywania prostych pozycji. Dzięki poznaniu zmian zachodzących w funkcjach poszczególnych organów, fizjoterapeuta może opracować plan ćwiczeń, który pomoże pacjentowi nauczyć się je kontrolować mięśnie i poprawiać ich pracę.

Fizjoterapia nietrzymania moczu może również opierać się na elektrostymulacji, która polega na wysyłaniu delikatnego impulsu elektrycznego do mięśni dna miednicy. Pomaga to wzmocnić mięśnie i poprawić ich kontrolę.

Pozbądź się wstydliwego problemu i odzyskaj komfort życia

Dzięki wizycie w Gabinecie Fizjoterapii Perineo zrozumiesz przyczyny nietrzymania moczu, nauczysz się prawidłowych technik oddychania i postawy, która będzie wspierała kontrolę pęcherza. Specjaliści udzielą Ci cennych wskazówek dotyczących codziennych nawyków i zachowań, które źle wykonywane mogą potęgować problem. Indywidualnie dobrane ćwiczenia wzmacniające oraz trening pęcherza sprawią, że już po kilku spotkaniach zapomnisz o nietrzymaniu moczu i odzyskasz pewność siebie w każdej sytuacji.

Opinie Pacjentek

Co mówią o Perineo…

M R
M R
2023-02-27
Bardzo polecam p. Monikę. Jest wspaniałą specjalistką ze świetnym podejściem do pacjenta. Jestem po dwóch porodach, pomogła mi z dolegliwościami bólowymi.
Mia Naw
Mia Naw
2023-02-27
W Perineo znalazłam to, czego szukałam 🙂 konkret, profesjonalizm, fachowa pomoc, a do tego miła atmosfera. Polecam. Warto.
perry71721
perry71721
2022-11-12
Pani Monika pomogla mi przygotować się do porodu i zaopiekowała się mną po porodzie. Jestem ogromnie wdzięczna, taka opieka w tak ważnym czasie dla kobiety to wielka pomoc i wsparcie !! Polecam
Alicja Międlar
Alicja Międlar
2022-11-11
Bardzo polecam gabinet Perineo, a przede wszystkim panią Monikę ? Przeszłam prawie roczną rehabilitację po 3 porodach. Pani Monika pomogła mi uporać się z moimi dolegliwościami, wsparła mentalnie, na każdym etapie czułam się zaopiekowana. W trakcie terapii swobodnie mogłam o wszystko pytać. Dużo dowiedziałam się o swoim ciele i jak bardzo wszystko jest ze sobą powiązane. Widać że to nie zawód tylko szczera pasja ?
mariola kulig
mariola kulig
2022-11-11
Polecam z całego serca ❣️
Magdalena K
Magdalena K
2022-10-23
Serdecznie polecam gabinet fizjoterapii uroginekologicznej Perineo oraz panią Monikę! Świetny specjalista, swojej pracy i pacjentom oddaje całe serce, ma duża wiedzę oraz doświadczenie. Pomaga przygotować się do porodu mentalnie, polecając różnego rodzaju poradniki oraz dzieląc się swoim doświadczeniem a później dba o kobietę w okresie poporodowym. Ciepła, sympatyczna osoba - polecam 🙂
Mika Mika
Mika Mika
2022-06-14
Pani Monika to świetny specjalista w swoim fachu, bardzo miła i empatyczna, cierpliwa i z ogromną pasją, do tego co robi. Polecam!
Dariusz Kulig
Dariusz Kulig
2022-04-20
Polecam z pełną odpowiedzialnością !!!
Scroll to Top